İnsanların yaşadıkları, çalıştıkları ortamlardaki yangınların ve ciddi emeklerle sahip oldukları işyerleri, evler, fabrikalar ve alışveriş merkezlerinde binaya ait tüm noktaların online  yangın riskine karşı kontrol edilmesi., yangının partikül halindeki  ilk oluşumu anında algılanmasını ve yangına büyümeden müdahale edilmesine imkan vermeyi sağlamaktadır. Bu amaçla OKES Yangın ve Güvenlik Teknolojileri tarafından kurulan yangın alarm sistemleri öncelikle ortamdaki kişilerin hayati tehlike altında kalmalarını ve binanın  maddi zararlar görülmesini önlemektedir.

ALGILAMA SİSTEMLERİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİ

Sistemde bir yangın paneli bulunur. Panel çeşitli tip algılama elemanlarından gelen uyarıları değerlendirip uyarı elemanlarını (sirenler, flaşörler ,telefon arama cihazı) aktif duruma getirir. Yeni nesil sistemlerde yangın algılama yapıldığı andan itibaren asansöre, havalandırma sistemine, basınçlandırma fanlarına, Duman tahliye sistemine, Turnikelere v.b sistemlere bilgi göndererek alarm senaryolarının aktif olmasını sağlar .

Yangın Algılama Sistemleri çalışma prensibi bakımından iki ayrı bölümde değerlendirilir.

1- Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri:

Sistemde kullanılan algılama paneli, algılama elemanlarının bağlandığı bölgelerden oluşmaktadır. Bölge sayısı panelin kapasitesi ile ilgilidir. Her bölgeye 20 adet dedektör bağlanabilir. Panel ayrıca yangın ihbar butonları ve sirenlerin bağlanacağı giriş ve çıkışlara sahiptir. Herhangi bir dedektör algılama yaptığında veya yangın ihbar butonuna basıldığında, söz konusu algılama elemanı panel üzerinde hangi bölgeye ait ise o bölgeden uyarı sinyali gelir. Örnek olarak : 20 dedektörün bağlı olduğu bir bölgedeki herhangi bir dedektör algılama yaptığında o bölgeden uyarı gelecektir. ( Ama uyarının hangi dedektörden geldiği belli olmayacaktır.)

2- Adresli Yangın Algılama Sistemleri:

Adresli sistemlerde algılama elemanlarının bağlandığı loop (döngü) hatları mevcuttur. Loop hattının sayısı ve kablolama mesafesi kullanılan panele bağlıdır. Bir loop hattına 125 -127 tane adresli eleman (dedektör, buton,input modül ,output modül ,adresli siren ) bağlanabilir. Loopta bulunan algılama elemanları kendi içerisinde bölgelere ayrılabildiği gibi her bir algılama elemanı üzerinde barındırdığı adresleme yazılımı sayesinde panel tarafından bireysel olarak algılanabilir. Yani herhangi bir dedektör algılama yaptığında dedektörün yeri bireysel olarak panel üzerinden yada opsiyonel olarak kullanabilen binanın projelerinin yüklendiği pc üzerinde tespit edilebilir. Konvansiyonel sistemler ve adresli sistemler uygulama yerlerine göre seçilip boyutlandırılmaktadır. Bünyesinde az sayıda algılama elemanı barındıran sistemler için konvansiyonel elemanlar yeterli olmakta ve ucuz çözümler sunmaktadır.

Adresli sistemlerin avantajları

 1. Adresli sistemlerde alarm ,arıza v.s bilgilerin geldiği dedektörün bulunduğu yerin net bilgisine ulaşılabilmektedir. Konvansiyonel sistemlerde bölge ( kat ) bilgisi gelmektedir. Dedektörün net yeri içi bölgenin kontrol edilmesi gereklidir.
 2. Adresli sistemlerde  dedektörlerin alarm, hata, kayıp, arıza, kalibrasyon bilgileri panel üzerinden noktasal olarak görülmektedir.
 3. Adresli sistemlerde herbir kablo hattı üzerinden 127 ekipman çalıştırılabilmektedir. Konvansiyonel sistemlerde bu sayı 20 dedektör ile sınırlıdır.
 4. Adresli sistemlerde kablolama hattındaki problemde sistem çalışmaya devam etmekte olan Problemin nerede olduğu hakkında bilgiye ulaşılmasını sağlamaktadır.Konvansiyonel sistemlerde hattın kopuk olduğu yerden sonraki kısmı tamamen devre dışı kalmaktadır.
 5. Adresli sistemlerden input modül, output modül , siren modülü v.b ekipmanlar loop hattı üzerinden çalışabilmektedir. Konvansiyonel sistemlerde panel üzerinden genel alarm ve hata bilgileri alınabilmektedir.
 6. Adresli sistemlerde yangın anında devreye girecek geniş kapsamlı  alarm senaryoları uygulanabilmektedir.

Kablo Tipi Yangın Algılama Sistemleri

Yangın-Alarm-SistemiTünel ,Havalandırma Kanalları , şaftlar , Kablo tavaları , Enerji santralleri ve endüstriyel tesislerdeki klasik yangın algılama dedektörleri ile çözülemeyecek yangın algılama sorunlarında riskli noktalara döşenecek özel kablo tipi algılayıcılar ile bulunduğu noktalardaki ani sıcaklık değişimlerinin algılanmasıyla yangın oluşmadan algılanması sağlanmakadır.

Lineer Isı Algılama çok yönlü ve ekonomik bir yangın algılama ürünüdür. Bakım erişim fiziksel veya tehlikeli bölgede olduğu ve / veya olduğu yerde bir gereklilik maliyet-etkili yangın algılama kurduğunuz yangın ve ısı algılama uygulamaları geniş bir yelpazede kullanım için tasarlanmış, Lineer kablo zorlu çevre koşulları için uygundur tehlikeye yakın.

Yangin-Alarm-Sistemi

Lineer Isı Algılama kablo gelişmiş polimer ve her yerde kablonun uzunluğu boyunca ısı koşulları tespit edebilen dijital teknolojilerin bir kombinasyonudur. Kablo tek ısıya duyarlı bir polimer dış katman ile izole edilmiş özel işlem sıcaklıklarında kırmak için tasarlanmış, iki üç metalik iletkenden oluşur. Bu bükülmüş iletkenler temas ve ortam sıcaklığında değişiklik kalibrasyon olmaksızın kontrol panelinden bir yangın alarm durumunu başlatmak için izin verir. Ne bu benzersiz ürünün yönlülük ekleyerek, belirli bir uzunlukta bir yangın alarmı başlatmak için ısıtılması gerekmemektedir.

Daha fazla esneklik için, Lineer Isı Algılama kablosu üzerinde adreslenebilir monitör modülleri birini kullanarak yangın alarm kontrol panelleri ile kullanılabilir , ya da bir algılama devresine doğrudan bağlantı kablosu ile bağlantı yapılabilir.. Buna ek olarak, seçenek bulma mesafe ısı kaynağı lineer ısı algılama ile etkileşim yangın panelden feet veya metre, belirlemek ve tam yerini görüntülemek için kontrol panelini sağlar. Bu yüklemek ve yangın algılama paketi bakımı kolay bir küçük değerli bir bilgi muazzam miktarda bulunuyor.

 • Kolay kurulum ve bakım
 • Minimal yanlış alarm
 • Maksimum koruma için kabloya her noktada tehlike kapsama alanı sağlar
 • Fike zeki ve konvansiyonel algılama ve yangın alarm panelleri ile uyumludur
 • Maksimum esneklik için uzunlukları, kablo kaplamalarında ve alarm sıcaklıklarda çeşitli mevcuttur.

 

Beam (Işın tipi) Dedektörlerle algılama

Yangn-Alarm-Sistemi-6700f1c1Optik Işın Duman Dedektörü  “geniş alanda” duman algılamayı  sağlamak için kullanılır. Bunlar genellikle pratikdir. Uygunsuz olduğu durumlarda kullanılan veya geleneksel nokta tipi dedektörlerin kullanımında etkilidir.(kurulum, kablolama ve bakım)  Aynı zamanda az maliyetle, geniş bir alanda kapsama sağlar. Optik Işın Duman Dedektörleri de ideal yüksek tavanlı, tozlu ve kirli ortamlarda, ya da aşırı sıcak ortamlar  karşılaşabilirsiniz
Tipik uygulamalar:

 • Konferans ve Sergi Merkezleri
 • Alışveriş Merkezleri
 • Tarihi Binalar
 • Camiler
 • Müzeler
 • Askılar
 • Üretim Tesisleri
 • Depolar
 • Havaalanları
 • Oteller ve Kumarhaneler
 • Spor ve Eğlence Merkezleri

Işın Duman Dedektörü Türleri: 

Optik Işın Duman Dedektörü ışık kararması prensibine göre çalışır. Optik Işın Duman Dedektörü ışığa elemanı normal durumda Verici tarafından üretilen ışık görür. Alıcı, toplam kararması yüzdesi dayalı önceden ayarlanmış bir hassasiyet seviyesine kalibre edilir. Öngörülen ve Yansıtıcı – Optik Duman Dedektörü Işın iki genel türü vardır.kullanılan tip montaj ve çevre koşulları ve kısıtlamaları tarafından dikte edilecektir.

Öngörülen Işın Duman Dedektörleri

Verici (T) ve alıcı (R) alanının her bir ucunda yüklü ayrı 100Metres kadar korunması gerekmektedir. Alıcı Denetim Birimi, zemin seviyesinde yüklü ikinci bir varlık elektriksel olarak bağlanır.

Yansımalar geri Verici gitmek gibi Öngörülen Optik Işın Duman Dedektörleri kaçak yansıması daha az duyarlıdır.Sonuç olarak, Projeli Optik Duman Dedektörü Işın işletim ortamında sol dar boşluklar içinde çalışabilir. Buna ek olarak, Projeli Optik Duman Dedektörü Işın Verici ve Alıcı birimleri genellikle kompakt ve kolay “estetik” mimari tasarımlar içine kabul vardır.

Yansıtıcı Işın Duman Dedektörleri

Telsiz (TR): Verici (T) ve Alıcı (R) bir ünite içinde yer alır. iletilen kızılötesi ışın geri yansıtıcı (prizma) tarafından yansıtılan uzak 100Metres kadar, bu birimin karşısında monte edilir. Alıcı ya Transceiver entegre veya zemin seviyesinde monte edilebilir bir kontrol ünitesine bağlanır.

Yansıyan Optik Işın Duman Dedektörleri düşük kurulum maliyetleri (güç ve kablolama sadece Telsiz sonunda gerekli) ve sadece uyumlu hale getirilmesi Transceiver gerektirir az kablo kullanır.Ancak Yansıyan Optik Duman Dedektörü Işın yakın IR ışını yoluna yansıtıcı öğeler savunmasız olabilir. Reflektör geniş kabul açısı olduğu için, öngörülen Optik Duman Dedektörü Işın her iki ucunda olarak doğru hizalanması gerekmez.

 

Hava Örneklemeli Duman Dedektörlerle algılama

Yangn-Alarm-Sistemi_htm_m30668314HSSD – High Sensitivity Smoke Detection

Korunan mahalden bir boru şebekesi vasıtasıyla çektiği havayı, çok hassas bir dedektörde sürekli olarak izleyerek çok küçük miktarlardaki dumanı algılayabilen sistemlerdir.

Hava Emmeli Duman Algılama neden kullanılır?

 • İşletme devamlılığı için en erken algılama
 • Gereksiz gaz deşarjlarının önlenmesi
 • Güvenli bir tahliye için ekstra zaman ihtiyacı
 • Dumanı algılama zorluğu
 • Toz ve rutubet gibi zorlayıcı etkenler
 • Estetik ve göze çarpmayan algılama ihtiyacı
 • Bakım için dedektörlere erişim zorluğu

Yangn-Alarm-Sistemi_htm_m3af2a903

Yangın Alarm Sistemi Test Aparatları

Tüm tipde dedektörler için  Dedektör Test Spreyleri  ve  Test Ekipmanları

”Yangın dedektörlerinizi test edin , çalıştığına emin olun !!

” Temizleyin uzun yıllar sorunsuz algılama yapsın”

İşletmelerde ciddi yatırımlar yapılarak kurulan yangın algılama sistemi ekipmanlarınıın test edilmesi ve düzenli olarak bakımlarının yapılması ülkemizde göz ardı edilen ihtiyaçlardandır. Okes Yangın ve Güvenlik Teknolojileri Yangın algılama sistemini oluşturan  duman , ısı , gaz ve karbonmonoksit gibi tüm dedektör tipleri için uygun test gazları , temizleme ve kontrol aparatlarının profesyonel işletme ve yangın sistemi bakımı yapan  firmalarının kullanımına sunmuştur.

Fonksiyonel Test

Fonksiyonel kontrol sensörü (ler) bir detektör deliklerinden korunan alanın bir duman ya dedektöre test için simüle   duman gönderilerek  gerçekleştirilir

Bu test biçimi dışında yapılan tüm testlerde ya cihazların algılama hücre ömürleri zarar görmekte yada gerçek fonksiyon testi yapılamamaktadır.

Kalibrasyon Test

Duyarlılık testleri dedektörün performansı kabul edilebilir parametreler içinde olup olmadığını doğrular. Bazı ülkelerin kodları ile duman dedektörleri alan hassasiyet testleri kabul etse elektronik sadece düzgün korumalı atmosferden dedektör duman veya vekil duman bir sayısal kaynağını tanıtan yapılabilir anlamına gelir.

Yangn-Alarm-Sistemi_htm_m7b22a331Yangn-Alarm-Sistemi_htm_1789b624Yangn-Alarm-Sistemi_htm_20a4f6f2

 

 

Solo test kitleri geniş bir yelpazede bir çok ürün sunmaktadır. Uygun ürünün seçimi için ekibimizle irtibat kurunuz.

Yangn-Alarm-Sistemi_htm_3abb4e7eYangn-Alarm-Sistemi_htm_m542365e9